ABM3-12.000MHZ-B2-T
Manufacturer:
Abracon Corporation
Mfr.Part #:
ABM3-12.000MHZ-B2-T
Datasheet:
Description:
Crystals SMD-2, No Lead SMD/SMT 12 MHz 18 pF
ParameterValue
Tolerance0.002 %
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ω
Length5 mm
Width3.2 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature70 °C
Min Operating Temperature-20 °C
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Ceramic
Height1.2954 mm
PackagingReel
Depth3.2 mm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
REACH SVHCYes
Frequency12 MHz
Frequency Stability50 ppm
Frequency Tolerance20 ppm
Load Capacitance18 pF
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Series Resistance60 Ω
Schedule B8541600025
Operating ModeFundamental
Height - Seated (Max)1.3 mm